Ќерката на Агамемнон

Ќерката на Агамемнон

300,00 ден.   Спореди

Реминисценција на едно не така далечно општество и време. Приказ на обезвреднувањето на човечкото во човекот, обезличувањето, наметнатото „жртвување“ на сè и секого во име на целоста.Принудното оттрга...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 300,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Реминисценција на едно не така далечно општество и време. Приказ на обезвреднувањето на човечкото во човекот, обезличувањето, наметнатото „жртвување“ на сè и секого во име на целоста.Принудното оттргање од љубова, од автентичноста, од себе, од сè што поседува вредност – тоа е цената за страшливоста, неповредена и навредлива, „тивка и безбедна“ егзистенција. Тука не постои трагика со хероизам, туку трагичност заради огрешување спрема државата, Водачот, спрема агресивната социјалистичка креатура. Во делото постои една вешта паралела меѓу античките мотиви и околности и случувањата поврзани со главниот лик во романите. Ова се книги со кои Кадаре зрачи.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка