Црна Атена
Црна Атена

Црна Атена

700,00 ден.   Спореди

Според она што го нарекувам „антички модел“, грчката цивилизација е резултат на доаѓањето на странците во Егејот од југ и од исток и на тоа што на домородното население му ги покажале вештините на цив...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 700,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Според она што го нарекувам „антички модел“, грчката цивилизација е резултат на доаѓањето на странците во Егејот од југ и од исток и на тоа што на домородното население му ги покажале вештините на цивилизацијата: наводнувањето, типовите оружје, писмото и, пред сè религијата. Овој модел бил конвенционална мудрост најрано до V век пр. н.е. и бил општоприфатен во текот на класичната антика, рано христијанство и исламот, ренесансата и просветителството. Во раниот XIX век, овој модел почнал да се заменува со „ариевскиот модел“.Ова отфрлање и подоцнежниот триумф на ариевскиот модел се тема на првиот том од „Црна Атена“.Мартин БерналОд предговорот кон македонското издание

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка