Харун и море од приказни
Харун и море од приказни
Харун и море од приказни

Харун и море од приказни

390,00 ден.   Спореди

„Стварниот свет е преполн со волшепства, така што и волшебните зборови може лесно да станат стварност.“ Оваа реченица е извлечена од книгата Харун и море од приказни, и всушност, истата ја изложува по...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 390,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


„Стварниот свет е преполн со волшепства, така што и волшебните зборови може лесно да станат стварност.“ Оваа реченица е извлечена од книгата Харун и море од приказни, и всушност, истата ја изложува поентата на сижето. Пред сè, ова дело нуди една сочна бајковида содржина. Се разбира, и тука постои поврзаност со реалноста. Но, Ружди чини приказната да биде во извесна смисла „реална“, а реалноста – приказна.Харун и море од приказни е првиот роман на Ружди објавен по контроверзните Сатански стихови. Претставува алегорија на актуелните проблеми на општеството, особено на она во Индија, пренесена преку искуството на момчето Харун.Оваа книга е бајка за сите возрасти. Во неа оживуваат предметите и се впуштаат во авантури кои се забавни за читање за децата, но и за нивните родители, баби и дедовци...

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка