Феноменологија на духот

200,00 ден.   Спореди

Феноменологија на духот е најважното филозофско дело на Хегел кое претставува увод во неговата дијалектика. Тој сметал дека современата филозофија, култура и општество се полни со контрадикции и тензи...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 200,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Феноменологија на духот е најважното филозофско дело на Хегел кое претставува увод во неговата дијалектика. Тој сметал дека современата филозофија, култура и општество се полни со контрадикции и тензии - помеѓу предметот и целта на знаењето, умот и природата, себството и другите, слободата и авторитетот, знаењето и верата, просветителството и романтизмот. Неговиот главен филозофски предмет е да ги протолкува овие контрадикторности како дел од една поопсежна, еволутивна, рационална идеја која, во различни контексти, ја нарекува „апсолутна идеја“ или „апсолутно знаење“.
Според него, светот постои објективно, но не сосема независно од човековата свест. Основата на светот има духовна природа, своевидна мистична „апсолутна идеја“, т.е. божество, а човековата свест е нејзиниот највисок степен.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка