Тимај

200,00 ден.   Спореди

Во редицата исклучително значајни дела на големиот Платон дијалогот Тимај од повеќе аспекти е едно од неговите најсистематски и најкомплексни дела. Во Тимај е концизно формулирана и презентирана контр...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 200,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Во редицата исклучително значајни дела на големиот Платон дијалогот Тимај од повеќе аспекти е едно од неговите најсистематски и најкомплексни дела. Во Тимај е концизно формулирана и презентирана контроверзната теорија на Платон која подоцна во историјата на филозофијата е основа за грандиозниот проект на модернизмот, односно на просветителството: „...Никој не е лош по своја волја; лошиот човек станува лош поради некоја лоша телесна карактеристика, како и поради несоодветното воспитување, а тоа секому му е одбивно и настанува против волјата“.
Но дали Платон имал право? Дали навистина луѓето грешат од незнаење и дали тие преку воспитувањето, образованието, политиката итн. може да се направат добри? За жал, историјата на светот не ги потврдува, барем не според фактите, овие Платонови концепти.
Некои луѓе грешат сосема свесно; тие знаат дека не треба да крадат, да убиваат и лошо да се однесуваат, а сепак го прават тоа! Но, се разбира, тоа не го обесмислува проектот на Платон и на сите други кои се обидуваат да ги направат светот и луѓето подобри и поубави бидејќи, како што вели Платон, „Сето она што е добро е воедно и убаво, а убавото не е можно без мера“.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка