Тао на физиката
Тао на физиката

Тао на физиката

483,00 ден.   Спореди

„Пред пет години доживеав едно убаво искуство што ме натера да тргнам по патот што доведе до пишувањето на оваа книга.“„Едно попладне, кон крајот на летото, седев на брегот на океанот, гледав како бра...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 483,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


„Пред пет години доживеав едно убаво искуство што ме натера да тргнам по патот што доведе до пишувањето на оваа книга.“„Едно попладне, кон крајот на летото, седев на брегот на океанот, гледав како брановите се тркалаат еден по друг и го чувствував ритамот на моето дишење кога одеднаш станав свесен дека целата моја околина учествува во еден џиновски космички танц.“„Како физичар знаев дека песокот, карпите, водата и воздухот околу мене се составени од молекули и атоми што вибрираат и дека тие се составени од честички што заемодејствуваат една со друга создавајќи и уништувајаќи други честички. Знаев, исто така, дека Земјината атмосфера постојано ја бомбардираат роеви од космички зраци, честички со голема енергија кои минувајќи низ воздухот многукратно се судираат.“„Сето тоа ми беше познато од моите истражувања во физиката на големи енергии, но се до тој момент тие нешта ги доживував преку графици, дијаграми и математички теории.“„Додека седев на таа плажа, моето претходно искуство оживеа; јас ги видов каскадите од чиста енергија што доаѓаат од меѓуѕвездениот простор во кои честичките ритмично се создаваат и се уништуваат; ги видов атомите на елементите и тие во моето тело како учествуваат во овој космички танц на енергијата; го почувствував нејзиниот ритам и го чув нејзиниот звук и во тој миг знаев дека тоа е Танцот на Шива, индускиот Господар на Танчерите.“

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка