Сута Нипата
Сута Нипата

Сута Нипата

350,00 ден.   Спореди

Сута Нипата е дел од Сута Пинака (колекцијата на сути), една од трите кошари кои го сочинуваат Пали канонот. Според тоа, Сута Нипата е канонски текст и му припаѓа на канонот на школата Теравада.Сута Н...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 350,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Сута Нипата е дел од Сута Пинака (колекцијата на сути), една од трите кошари кои го сочинуваат Пали канонот. Според тоа, Сута Нипата е канонски текст и му припаѓа на канонот на школата Теравада.Сута Нипата ги содржи најстарите сочувани будистички текстови. Преку нив стекнуваме увид во најраниот карактер на движењето, најраните доктринарни ставови и доминантни мотиви. Воедно, Сута Нипата содржи и сути кои датираат од подоцнежно време и во кои се забележливи чекорите кон премин во организирана религија, развојот на схоластиката, развојот на мотивите кои подоцна ќе доминираат. Накусо речено Сута Нипата е најважниот поединечен текст за студирање на раната, формативна фаза на будизмот; најважниот поединечен текст за преминот на будизмот од шраманско движење во организирана религија.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка