СТРАДАЊАТА НА МЛАДИОТ ВЕРТЕР

100,00 ден.   Спореди

Страдањата на младиот Вертер е најголемиот љубовен роман на Гете во светстката книжевност. Тоа е драматична приказна за едно пасивно и сентиментално незадоволство на пречувствително момче, херој на св...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 100,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Страдањата на младиот Вертер е најголемиот љубовен роман на Гете во светстката книжевност. Тоа е драматична приказна за едно пасивно и сентиментално незадоволство на пречувствително момче, херој на своето време, кое бега од светот но не може да ги избегне цврстите окови што му ги наметнува општеството. Затоа, младиот Вертер наполно му го врти грбот на тоа општество бегајќи од луѓето и се` повеќе тонејќи во природата. Страдањата на младиот Вертер е роман со лирска исповед за најнежните и најскриените душевни расположенија и најдлабоката духовна болка на младата кревка душа за која пред тоа не се знаело, а нити после тоа ќе се слушне! Гете успеал на неспоредлив начин во описот на една љубовна трагедија да ги собере сите големи проблеми на своето време во борбата за правилниот развиток на младата личност. Затоа, Страдањата на младиот Вертер е безвременска приказна која ќе му помогне на секој млад човек, девојка или момче, да ги прескокне бездните, што се создаваат во еден период на животот, меѓу силното тело на младоста и нежните нишки на духот.
144 стр., 12.5 Х 20 см., брош.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка