Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници
Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници

Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници

190,00 ден.   Спореди

Книшката „Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници“ се појавила во 1894 година. Нејзиниот автор е Петар Поп Арсов, кој од оправдани причини се претставил под псевдонимот Вардарски. Тој ...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 190,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Книшката „Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници“ се појавила во 1894 година. Нејзиниот автор е Петар Поп Арсов, кој од оправдани причини се претставил под псевдонимот Вардарски. Тој е еден од шестмината основоположници на Македонската револуционерна организација (МРО). Книгава е напишана по барање на Централниот комитет на МРО, па ставовите во неа за конкретната проблематика треба да се третираат како ставови на МРО. Оттука книгата претставува неоспорен извор.Преводот, редакцијата, коментарот и предговорот кон книгата се на д-р Ванчо Ѓорѓиев, доцент при Институтот за историја на Филозофскиот факултет во Скопје.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка