Средновековни романи и раскази

Средновековни романи и раскази

239,00 ден.   Спореди

Сета средновековна книжевност е создавана во духот на средновековието, се разбира, со доминантен акцент врз црквата и христијанството. Ваквиот однос се огледа, пред се, во бројните текстови од библиск...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 239,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Сета средновековна книжевност е создавана во духот на средновековието, се разбира, со доминантен акцент врз црквата и христијанството. Ваквиот однос се огледа, пред се, во бројните текстови од библиски и литургиски карактер, потоа во примерите на т.н. црковни слова, создавани, пред се, од црковните отци, а распространети во сиот словенски свет.И не е случајно пресудното влијание на византиските автори врз првата, а и врз подоцнежната, словенска генерација книжевни автори.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка