Собрани драми 1

Собрани драми 1

1.200,00 ден.   Спореди

Збирката на драми на овој извонреден драматург во себе ги содржи драмите:- Јане задрогаз- Диво месо- Лет во место- Хај Фај- Дупло дно- Тетовирани души- Црна дупка- Лонг плеј- Кула Вавилонска- Чернодри...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 1.200,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Збирката на драми на овој извонреден драматург во себе ги содржи драмите:- Јане задрогаз- Диво месо- Лет во место- Хај Фај- Дупло дно- Тетовирани души- Црна дупка- Лонг плеј- Кула Вавилонска- Чернодрински се враќа дома- Сараево- Сега му е мајката- Баханалии- КазабалканТоа се драми кои го отсликуваат, но и го претскажуваат балканскиот blues, магичниот судбоносен круг, темниот облик на суштествување на човекот, особено на оној роден овде и со вообличена свест под дејство на уникатната коб којашто само тука ја има.Ударите на судбината, во драмите на Стефановски, се преобликуваат во еден особен хероизам и автентичност, поточно судбината се претвора во специфичен хероизам и автентичност, во чисти ликови, од коишто може да се учи за универзалните феномени на човечкото постоење.Затоа, драмите на Стефановски не се само школски пример за исполнетост на целисходноста на драмското дејство, туку и вистински приказ на патосот на човечката егзистенција, вистински одраз на човечката трагика.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка