Снеговите на Килиманџаро

150,00 ден.   Спореди

Дури и кога е најтешко, во човекот се буди нагонот за преживување и вербата дека има за што да се живее.
Главната личност во расказите на Ернест Хемингвеј е човек соочен со светот во кој владеат...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 150,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Дури и кога е најтешко, во човекот се буди нагонот за преживување и вербата дека има за што да се живее.
Главната личност во расказите на Ернест Хемингвеј е човек соочен со светот во кој владеат злото и насилството. Во тој конфликт човекот се учи како да ја зачува човечноста, како треба да се однесува во животните несреќи и во смртните маки. Тој хемингвеевски кодекс на однесување е основната нишка што се провлекува низ сите раскази во оваа книга – од класичното ремек-дело Снеговите на Килиманџаро до приказните од воена Шпанија. Во нив, низ директни сведоштва, авторот ни ја слика малку познатата и најчесто запретана страна на војувањето. Во сите нив доаѓаат до израз чувствата на „изгубената генерација” разочарана од војната, губењето на вербата во традиционалните вредности, свеста за насилството и за близината на смртта. Но дури и кога е најтешко, во човекот се буди нагонот за преживување и вербата дека има за што да се живее.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка