Смртта и западната мисла
Смртта и западната мисла

Смртта и западната мисла

400,00 ден.   Спореди

„Со зголемување на веројатноста, што веќе се граничи со сигурност, дека смртта претставува потполно исчезнување на персоналитетот на луѓето, проблемот на смртта – стравот од умирањето и чувството дека...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 400,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


„Со зголемување на веројатноста, што веќе се граничи со сигурност, дека смртта претставува потполно исчезнување на персоналитетот на луѓето, проблемот на смртта – стравот од умирањето и чувството дека животот е залуден – веќе појавен со согледувањето на неизбежноста на смртта, станува сè поитен и понагласен.“„Иако цврстата убеденост на примитивните народи во невозможноста дека човекот може потполно да се уништи сега е сведена само на една обична надеж во бесмртност, природата на смртта останува централна тема, а историјата на проблемот на смртта во филозофската мисла, од една страна, е приказна за обидите да се утврди дека смртта – како што тврдат митовите и религиозните учења, а во кои човекот сака да верува – не е апсолутен крај и дека опстанокот по смртта не е илузија.“

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка