Слобода или смрт - македонското револуционерно националноослободително движење во солунскиот вилает 1893-1903 година

Слобода или смрт - македонското револуционерно националноослободително движење во солунскиот вилает 1893-1903 година

840,00 ден.   Спореди

„По својот маченички пат кон целта, МРО преживеала многу премрежиња и опасности. Притоа многупати се нашла лице в лице со османската власт.“„Преку Илинденското востание МРО го наметнала македонското п...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 840,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


„По својот маченички пат кон целта, МРО преживеала многу премрежиња и опасности. Притоа многупати се нашла лице в лице со османската власт.“„Преку Илинденското востание МРО го наметнала македонското прашање пред меѓународниот фактор како одделно прашање, за разлика од неговиот дотогашен третман во глобалното Источно прашање. Македонската илинденска генерација го најави и трасираше патот кон Вториот македонски Илинден, кога на еден дел од македонската земја се остварија идеалите на македонскиот народ.“Авторот

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка