Психологија и алхемија
Психологија и алхемија
Психологија и алхемија

Психологија и алхемија

840,00 ден.   Спореди

Разновидноста и повеќеслојноста на областите на интерес и пробивните истражувања се ознака на богатото творештво на Карл Густав Јунг.Едно од најеминентните дела на овој извонредно значаен автор е токм...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 840,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Разновидноста и повеќеслојноста на областите на интерес и пробивните истражувања се ознака на богатото творештво на Карл Густав Јунг.Едно од најеминентните дела на овој извонредно значаен автор е токму Психологија и алхемија. Ако се има на ум Гетеовата максима, според која влезот во бесконечното нужно е условено од навлегувањето во многустраноста на конечното, тогаш Јунговото проучување на алхемијата претставува „ein Schritt im Endlichen“ – „еден чекор во конечното“ за запознавање на длабочините на човечкото. Но овој чекор е грандиозен, тој претставува суптилно навлегување во една скоро непозната страна на феноменот човек. По внимателното проучување на древните автори, Јунг укажува на тоа дека паралелата меѓу продуктите на несвесното кај човекот на денешницата и резултатите на алхемичарите започнува токму таму, каде што се совпаѓаат формалното и внатрешното, налик на совпаѓањето и аналогичноста на претставите на сонот и алхемиските средства.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка