Похвали и поуки

Похвали и поуки

195,00 ден.   Спореди

Една од најзначајните личности на македонската и општо, на сите словенски култури и книжевности од времето на нејзините зачетоци е личноста на Св. Климент Охридски. Историските извори од кои добиваме ...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 195,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Една од најзначајните личности на македонската и општо, на сите словенски култури и книжевности од времето на нејзините зачетоци е личноста на Св. Климент Охридски. Историските извори од кои добиваме сознанија за неговата личност и дело ни го претставуваат како голем и неуморен поборник на словенската писменост и култура, како учител и просветител, проповедник, архиереј и раководител на Охридската архиепископија во текот на многу години. Голем светител чии поуки и денес со иста силина ни говорат за духовните работи... Највидна фигура на нашата стара книжевност и еден од најпопуларните книжевници на православниот словенски свет низ сиот среден век.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка