Поетика на митот
Поетика на митот

Поетика на митот

490,00 ден.   Спореди

„Ремитологизацијата“ во западната литература и култура го прави проблемот на митот мошне актуелен, како воопшто, така и во врска со поетиката. Се разбира, неопходно е класичните видови на митот да се ...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 490,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


„Ремитологизацијата“ во западната литература и култура го прави проблемот на митот мошне актуелен, како воопшто, така и во врска со поетиката. Се разбира, неопходно е класичните видови на митот да се доведат во врска со историската реалност којашто ги предизвикала, особено митологизмот на XX век со општествена ситуација во XX век, и да се воочат оние разлики меѓу првобитниот мит и современото митологизирање кои оттаму извираат. Тоа, меѓутоа, не е доволно, бидејќи најновите толкувања на митот истакнуваат дека митот (и ритуалот) е како некоја обемна форма и структура која може да ги овоплоти најосновните црти на човековото мислење и на општественото однесување, како и на уметничката практика. Значи, потребна е анализа на структурата на митот. Бидејќи започнало своеобразно заемодејство меѓу етнологијата и литературата, треба да се продлабочи поимањето на митот во рамките на тоа содејство.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка