Олинтики и Филипики

200,00 ден.   Спореди

ДЕМОСТЕН бил најголемиот оратор на античка Грција чии беседи се одликувале со висока книжевно-уметничка вредност и давале увид во современите политички и културни случувања.
ДЕМОСТЕН (384–322 пр...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 200,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


ДЕМОСТЕН бил најголемиот оратор на античка Грција чии беседи се одликувале со висока книжевно-уметничка вредност и давале увид во современите политички и културни случувања.
ДЕМОСТЕН (384–322 пр. н.е.) бил најголемиот оратор на античка Грција. Неговите беседи се одликувале со висока книжевно-уметничка вредност и давале увид во современите политички и културни случувања.
Олинтики и Филипики се сметаат за негови најдобри политички говори, насочени против македонскиот крал Филип II и неговата експанзија, со кои ги критикувал Атињаните и ги повикувал на одлучна акција.
Но и по цена на својот живот, тој не успеал да го спречи ширењето на македонското влијание на југ и освојувањето на цела Грција.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка