Неподносливата леснотија на постоењето
Неподносливата леснотија на постоењето

Неподносливата леснотија на постоењето

490,00 ден.   Спореди

Ова е веројатно најпознатата книга на Милан Кундера. Во неа на својот препознатлив начин авторот испреплетува неколку животни приказни, поставува неколку рамништа на толкување на овоземните нешта, а ј...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 490,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Ова е веројатно најпознатата книга на Милан Кундера. Во неа на својот препознатлив начин авторот испреплетува неколку животни приказни, поставува неколку рамништа на толкување на овоземните нешта, а ја започнува книгата со размислување за идејата на Ниче за вечното враќање.Мајсторски раскажувајќи ги личните приказни на Томаш, Тереза, Сабина, Франц тој ја отсликува и Прага од 1968 год. и положбата на интелектуалците таму.Отворајќи го прашањето на тежината на постоењето, Кундера на оваа книга и дава и филозофска димензија, наспроти сетилноста која е присутна низ страниците преку љубовта, болката, страста...Книгата е филмувана во 1988 г. со Жилиет Бинош во улогата на Тереза и Даниел Деј Луис во улогата на Томаш.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка