НАЈУБАВИТЕ МИТОВИ

100,00 ден.   Спореди

Митовите одамна веќе не се само свети приказни, туку се и извор на уметничката литература во целиот свет. И покрај големиот напредок на науката и на техниката, тие и денес, како сказни, се прераскажув...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 100,00 ден.

пред 9 години

Тримакс http://www.3maks.com/   Детали 175,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Митовите одамна веќе не се само свети приказни, туку се и извор на уметничката литература во целиот свет. И покрај големиот напредок на науката и на техниката, тие и денес, како сказни, се прераскажуваат со љубов и се читаат со голем интерес.
Оваа збирка од античката ризница ги содржи најзначајните и највпечатливите приказни од грчко-римската митологија: Прометеј, Дедал и Икар, Тантал и Сизиф, Орфеј и Евридика, приказната за Аргонаутите, подвизите на Херакле и на Тезеј, несреќниот Едип, величествената Тројанска војна... Г. Шваб ги одбрал најубавите митови и мајсторски ги соединил во единствена целина. Од времето на нивното објавување, тие се едни од најважните посредници со англиската книжевна и религиозна традиција и имаат непроценливо влијание врз прифаќањето на грчко-римската митологија, и тоа не само кај децата, туку и меѓу возрасните.
160 стр., 12.5 Х 20 см., брош.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка