Македонски житија

Македонски житија

157,00 ден.   Спореди

Житието е еден од основните жанрови, кој може да се јави и како примерен и како сложен жанр во системот на средновековните прозни жанрови. Всушност, тоа е биографија на видни личности во христијанскат...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 157,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Житието е еден од основните жанрови, кој може да се јави и како примерен и како сложен жанр во системот на средновековните прозни жанрови. Всушност, тоа е биографија на видни личности во христијанската традиција, канонизирани од црквата за светители.Житијата секогаш одново сведочат за исконскиот стремеж на патот на враќањето кон совршеното... Во оваа книга се опфатени житијата на Св. Кирил - Константин Филозоф, Св. Методиј, Св. Климент и Наум Охридски, Св. Гаврил Лесновски Чудотворец, Св. Прохор Пчински, Св. Јоаким Осоговски, Св. Георгиј Нови во Сардика (Софија).

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка