Калигула

100,00 ден.   Спореди

ДРАМА ЗА АПСУРДНОСТА НА ЖИВОТОТ
СТРАВОТ Е РОДИТЕЛ НА СУРОВОСТА.
Џејмс А. Фроуд
ЛИЦА:
КАЛИГУЛА
ЦЕЗОНИЈА
ХЕЛИКОН
СЦИПИОН
ХЕРЕА
СТАРИОТ ПАТРИЦИЈ
Прикажи повеќе


Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 100,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


ДРАМА ЗА АПСУРДНОСТА НА ЖИВОТОТ
СТРАВОТ Е РОДИТЕЛ НА СУРОВОСТА.
Џејмс А. Фроуд
ЛИЦА:
КАЛИГУЛА
ЦЕЗОНИЈА
ХЕЛИКОН
СЦИПИОН
ХЕРЕА
СТАРИОТ ПАТРИЦИЈ
ИНТЕНДАНТОТ
МЕРЕЈА
МУЦИЈ
ЖЕНАТА НА МУЦИЈ
* * *
КАЛИГУЛА е, се чини, најконтроверзната пиеса од драмскиот опус на Албер Ками (1913-1960, Нобелова награда, 1957), ако по ништо друго, барем поради својот главен лик. Имено, римскиот император Гај Цезар Калигула (12-41, по Христа), за само четири години од своето владеење, ја стекнал славата да биде еден од најкрвавите тирани во историјата, посебно озлогласен по личната свирепост и сопствените пороци. Се разбира, авторот се држи само условно за историските рамки во кои живеел неговиот херој, а него го избрал, главно, за да го изрази што подрастично своето длабоко чувство за апсурдноста на животот, присутно кај секој човек, негов и наш современик.
Кај Калигула тоа чувство почнува од страдањето по загубената љубов (по смртта на неговата сестра Друзила), а продолжува и расте поради неможноста да се достигне невозможното (Месечината). Иако располага со сите прерогативи на неограничена власт, ни еден толку моќен император не смогнува да го оствари императивот да биде, на пример, и неограничено слободен, дури ни со толку широк избор можности да ја исполнува речиси секоја своја желба – со што само се затрупува со непрегледен куп жртви. Првин, затоа што со тоа не го поништува своето страдање; второ, затоа што ни со тоа не ја задоволува својата жед по невозможното, туку само ја размножува својата самотија.
Дека не станува збор само за царски каприци туку за едно општочовечко чувство, иако не секогаш осознаено до крај или наталожено како искуство, сведочи и приврзаноста на Цезонија, на младиот Сципион, па дури и на Хереа, кон и еден толку крвав Калигула, се разбира, секоја различна на свој начин. Првата поради сочувството во страдањето, е готова дури и да умре од неговите раце; вториот, иако Калигула му го убил таткото, одбива да соучествува во чинот на одмаздата поради тоа што ја сфаќа неговата жед. Само третиот, Хереа, иако ја препознава природата на истата жед во самиот себе, се става на чело на заговорот и се определува за заштита на нормалниот поредок од нештата, иако податлив и подложен на безброј манипулации. Последната жртва од сопствениот терор е, се разбира, самиот Калигула, кој дури не се ни обидува да се брани од заговорот.
Останува да се види како ќе се приземји овој блескотен метеор на Камиевиот КАЛИГУЛА во нашата средина, сега и овде, среде разретчениот воздух на безаконие и страв од цела сурија ситни сатрапи, за да не натера одново да си го почувствуваме сопствениот живот.
Богомил ЃУЗЕЛ, драматург
Превод од француски
Ирена Павловска

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка
Сродни производи


Најпопуларни производи