Избрани дела 1-6

Избрани дела 1-6

2.700,00 ден.   Спореди

Петре М. Андреевски е писател што високо ја потврди својата дарба и ги афирмира можностите на македонскиот јазик за модерен белетристички израз и високите вредности на нашата нова литература.„Заедничк...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 2.700,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Петре М. Андреевски е писател што високо ја потврди својата дарба и ги афирмира можностите на македонскиот јазик за модерен белетристички израз и високите вредности на нашата нова литература.„Заедничкиот именител на ’содржината‘ на прозата на Петре М. Андреевски може лесно да се идентификува: тоа е еден зафрлен свет, свет на маргиналци, исправени пред крупни историски настани (без разлика дали е тоа светска војна, Првата или Втората, или колективизацијата). Тие негови ’космички‘ провинцијалци, географски лоцирани, но утописки портретирани, тие последни живи примероци на еден ендемски вид кој се повеќе изумира (како во Последните селани) живеат на работ меѓу историјата и митот, меѓу стварноста и привидот, меѓу науката и суеверието, меѓу политичката парола и религијата.“Венко Андоновски

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка