За љубовта

200,00 ден.   Спореди

Сериозен и опсежен оглед за љубовта, еден од најзначајните што се направени некогаш. Популарна психологија за филозофијата на љубовта и за нејзиното значење во човековиот живот.
Сериозен и опсеж...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 200,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Сериозен и опсежен оглед за љубовта, еден од најзначајните што се направени некогаш. Популарна психологија за филозофијата на љубовта и за нејзиното значење во човековиот живот.
Сериозен и опсежен оглед за љубовта, еден од најзначајните што се  направени некогаш. Популарна психологија за филозофијата на љубовта и за нејзиното значење во човековиот живот. Авторот го следи нејзиниот развој од минатото, па сè до наши денови, нè предупредува за несогласувањата што настануваат на тоа поле и ни нуди широк спектар на размислувања и идеи за решавање на појавените проблеми. Во своите редови, тој им оддава почит и на своите величествени претходници, од Платон и Стендал, па сè до Ниче. Тој смета дека „пред совршената женска убавина мажот се чувствува како турист, а не како љубовник“. За него, еротското кое престанува да се крие станува сè друго само не еротика, а уште помалку љубов. Според Ортега, човештвото зависи од жените. Од жените зависи квалитетот на мажите, од жените зависат нивните стремежи и нивните дострели. Авторот нè повикува да се свртиме кон животворната сила во себе и да не забораваме дека вистинската љубов никогаш не умира. Љубовта е порив и стремеж на човекот кон совршенство.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка