За молитвата

За молитвата

350,00 ден.   Спореди

Оваа книга е нетенденциозен обид да се направи корисна за секого, мала „антологија“ на светоотечките поуки за Молитвата.Во првиот опус е приложен најстариот познат текст за молитвата, во форма на крат...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 350,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Оваа книга е нетенденциозен обид да се направи корисна за секого, мала „антологија“ на светоотечките поуки за Молитвата.Во првиот опус е приложен најстариот познат текст за молитвата, во форма на кратки поуки, од Евагриј Понтиски. Следејќи ја истата форма на изразување подоцна настануваат и „400 глави за Љубовта“ од св. Максим Исповедник, како и делата на светите отци собрани од св. Никодим Агиорит во петтомниот избор на „Филокалиа“. Благодарение на св. Пајсиј Величковски „Филокалиа“ подоцна е преведена на руски јазик, под името „Добротољубие“.Вториот опус од ова издание е избор на текстови токму од „Добротољубие“-то кои даваат многуполезни слова за верата, за заповедите, догмите, за помислите, страстите, добродетелите, за безмолвието и за молитвата.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка