За македонцките работи

За македонцките работи

400,00 ден.   Спореди

Мисирковите заложби, по скоро половина век, беа реализирани.Во неговиот манифест, „За македонските работи“, Мисирков јасно ја истакнал потребата од јазикот, и дека Македонците и кога немале формално с...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 400,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Мисирковите заложби, по скоро половина век, беа реализирани.Во неговиот манифест, „За македонските работи“, Мисирков јасно ја истакнал потребата од јазикот, и дека Македонците и кога немале формално своја држава, имале свој јазик. Неговиот лозунг за централното наречје како столб на македонскиот литературен јазик и ставот за фонетскиот правопис, беа оживотворени и втемелени во македонската литературна историографија. Пламенот на Мисирковата запалена книга, проблесна и му подари на македонскиот јазик енергија да зрачи ширум светот, рамноправно во секојдневната комуникација.Мисирковиот манифест за јазикот беше прифатен како патеводител во правописното себенаоѓање односно во кодификацијата на македонскиот литературен јазик. Затоа слободно може да го наречеме апостол на современиот македонски јазик.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка