Жените Гаврилови
Жените Гаврилови

Жените Гаврилови

350,00 ден.   Спореди

Битола, по виорите и делбите на Македонија, 1931 година. Две сестри, Ника и Катерина, родени во богатото граѓанско семејство Гаврилови. Во него од жена на жена се пренесува несекојдневната дарба за тк...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 350,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Битола, по виорите и делбите на Македонија, 1931 година. Две сестри, Ника и Катерина, родени во богатото граѓанско семејство Гаврилови. Во него од жена на жена се пренесува несекојдневната дарба за ткаењето. Како во музичката фуга, во овој роман – ткаеж од силни и големи љубови, едната генерација на жени ја предава на другата тајната на ткаежот заедно со тајната на својот живот.Романот е чуден ткаеж од имиња, времиња, славни уметници и непознати даровити жени како Ника Гаврилова, во која на најубавиот начин се вткајуваат европските и македонските историја и култура.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка
Сродни производи


Најпопуларни производи