Жаби
Жаби

Жаби

350,00 ден.   Спореди

Жаби е парадигма за аристофанска комедија, што подразбира автентично и автономно (значи различно од други и останати комедиографски облици во антиката) творечко сложување на поетичките елементи, нивно...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 350,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Жаби е парадигма за аристофанска комедија, што подразбира автентично и автономно (значи различно од други и останати комедиографски облици во антиката) творечко сложување на поетичките елементи, нивно умножување и первертирање.Во екстензионирањето на творечките сретства Аристофан оди дотаму што го проширува и самиот поетички облик, комедијата станува и поетичка расправа. Полето на литературата е „светиот“ простор во кој се посветува удвоениот поет творец и поет теоретичар.Оваа комедија не е само уметнички артефакт кој со својата поетичка вредност си обезбедува достојно место во канонот на незаобиколните книжевни вредности на светската култура, туку и своевидна теорија која партиципира во корпусот на т.н. поетики на поетите, не помалку релевантни во истражувањето на античката теорија на литературата.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка