Етика

200,00 ден.   Спореди

Влијанието и значењето на Спиноза е исклучително големо во историјата на филозофијата. Иако е еден од ретките индивидуалисти во историјата на етиката, тој се залага за општото добро меѓу луѓето и не п...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 200,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Влијанието и значењето на Спиноза е исклучително големо во историјата на филозофијата. Иако е еден од ретките индивидуалисти во историјата на етиката, тој се залага за општото добро меѓу луѓето и не пропушта ниту една можност да ги поучи луѓето на солидарност, која го обезбедува и личното и колективното добро.
Богата во изворите и во мотивите, Етика претставува исклучително суптилен и софистициран опис на најнежните движења на човечката душа, па дури и практичен прирачник за водење (по)добар живот. Таа содржи многу вистински поуки за љубовта, за меѓусебните односи, за општеството, за бракот и за принципите на мислење кои доведуваат до блаженство во индивидуалниот живот. Конечно, насловот Етика воопшто не е случаен, тој е избран токму за да ја покаже поврзаноста меѓу метафизиката и практичниот живот, со неговите секојдневни проблеми и прашања.
ТИРАЖОТ Е ИСЦРПЕН!

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка