Еден ден на Иван Денисович

150,00 ден.   Спореди

На книжевната сцена Солженицин се јавува токму со Еден ден на Иван Денисович, повест за една од невините жртви на сталинистичките чистки, осуден на десетгодишна робија.
На книжевната сцена Солже...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 150,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


На книжевната сцена Солженицин се јавува токму со Еден ден на Иван Денисович, повест за една од невините жртви на сталинистичките чистки, осуден на десетгодишна робија.
На книжевната сцена Солженицин се јавува токму со Еден ден на Иван Денисович, повест за една од невините жртви на сталинистичките чистки, осуден на десетгодишна робија. Иако на прв поглед се работи за опис на „обичен“ ден на еден „обичен“ Русин во логорско заточеништво, главната идеја на ова дело е, всушност, зачувувањето на човечкото достоинство и на интегритетот во крајно сурови и нечовечки услови.
Дејството се заснова врз автобиографските искуства на самиот автор, кој од 1945 г. поминал 8 години на робија во Сибир, поради директното критикување на Сталин во едно свое писмо. Дотогаш табуизирана, оваа тема тој подоцна ја развива речиси во целото свое творештво.
Овој роман е првото руско книжевно дело кое отворено проговорило за таа забранета тема, а цензурата била избегната благодарение на тоа што веќе бил започнат процесот на рушење на Сталиновиот култ на личноста. Романот прв го прочитал и го одобрил за објавување Никита Хрушчов.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка
Сродни производи


Најпопуларни производи