ДНЕВНИКОТ НА ЗАВОДНИКОТ

200,00 ден.   Спореди

Ова дело на егзистенцијалистот Сорен Кјеркегор (1813–1855) е производ на односот со неговата свршеница, десет години помладата Реџина Олсен. Иако меѓу нив постоеле длабока приврзаност и љубов, тој ја ...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 200,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Ова дело на егзистенцијалистот Сорен Кјеркегор (1813–1855) е производ на односот со неговата свршеница, десет години помладата Реџина Олсен. Иако меѓу нив постоеле длабока приврзаност и љубов, тој ја прекинал свршувачката една година по нејзиното објавување. Но по овој настан Олсен станала муза за него и инспирација за неговото творештво. Обидот да го изнесе во писмена форма она што го сметал за погрешно во целата врска со Олсен му ја открива тајната на „индиректната комуникација“. Тогаш Дневникот на заводникот станува обид да се прикаже себеси како подлец и на тој начин да ја направи разделбата помалку болна за неа. Покрај бракот и односот на етиката и естетиката во него, во ова дело се преплетуваат и прашањата за стравот и строгоста на христијанството. 144 стр., 11,5 х 18,5 см., брош.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка