Диего ВЕЛАСКЕЗ

50,00 ден.   Спореди

Веласкез е индивидуалистички уметник на модерниот барок, најмногу познат по своите портрети. Главно го портретирал шпанското кралско семејство, значајни европски личности, но изработувал и портрети на...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 50,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Веласкез е индивидуалистички уметник на модерниот барок, најмногу познат по своите портрети. Главно го портретирал шпанското кралско семејство, значајни европски личности, но изработувал и портрети на обични луѓе кои ги среќавал во секојдневниот живот. Од првата четвртина на деветнаесеттиот век, уметничките дела на Веласкез беа инспирација за реалистите и за импресионистите. Многу негови дела биле успешно репродуцирани од модерните уметници.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка