ДЕКАМЕРОН

100,00 ден.   Спореди

Во своето ремек-дело Декамерон Бокачо мајсторски успеал да го прикаже животот во целиот негов интензитет и да создаде сестрана, богата слика за најразлични типови луѓе. Најзастапени се љубовните (не)з...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 100,00 ден.

пред 9 години

Тримакс http://www.3maks.com/   Детали 315,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Во своето ремек-дело Декамерон Бокачо мајсторски успеал да го прикаже животот во целиот негов интензитет и да создаде сестрана, богата слика за најразлични типови луѓе. Најзастапени се љубовните (не)згоди, исмевањето на народната суеверност и на поповите, кои своевремено ја жигосале книгата како неморална. Но денешниот читател кој ужива во раскошните новели на Бокачо го смета за дело со голема уметничка вредност. Дури и кога понекогаш малку послободно зборува за љубовта, Бокачо тоа не го прави за да ги предизвика човековите инстинкти. На преден план секогаш се неговиот ведар и праведен ум, префинетата духовитост на човекот која го сака овој свет во сета негова разновидност и убавина и кој сака да ужива во него. Токму по мерата на современиот читател.
160 стр., 12.5 Х 20 см., брош.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка