Даблинци

150,00 ден.   Спореди

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4
Во Даблинци Џејмс Џојс на многу реалистичен начин ни го претставува и ни го разоткрива моралниот пад и гнасотијата која, според него, ја пр...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 150,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4
Во Даблинци Џејмс Џојс на многу реалистичен начин ни го претставува и ни го разоткрива моралниот пад и гнасотијата која, според него, ја преплавила Ирска. Неговата намера била да ја напише моралната историја на неговата земја, а за место на сите случувања го избрал Даблин, зашто овој град изгледал како центар на пара-лизата.
Тој се обидел да го претстави во четири вида: детство, младост, зрела доба и јавен живот. Неговите приказни се поврзани со неуспесите и разочарувањата на децата, на понижените жени, на мажите кои премногу пијат
Прикажувајќи ги нивните животи, тој дава своевиден портрет и на Даблин - убавиот град кој страда од пороците на новиот век. Како еден од нив, тој мајсторски ја покажува еволуцијата на распаѓање на луѓето и сето она што ги уништува нивните животи. На еден посебен начин, со овие приказни, тој од обичниот живот создава уметност.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка