Градинарот

150,00 ден.   Спореди

Некој ги доживува како чиста поезија, друг како песни во проза, трет како куси раскази.
Некој ги доживува како чиста поезија, друг како песни во проза, трет како куси раскази. Како и да ги нареч...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 150,00 ден.

пред 9 години

Тримакс http://www.3maks.com/   Детали 210,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Некој ги доживува како чиста поезија, друг како песни во проза, трет како куси раскази.
Некој ги доживува како чиста поезија, друг како песни во проза, трет како куси раскази. Како и да ги наречеме, општиот впечаток е дека записите собрани под заедничкиот наслов Градинарот се вистински бисерни школки кои се отвораат пред нас од длабочините на животот и на човечката душа. Со својот блесок што нè освојува, тие сакаат да нè по(д)учат дека ништо не е вечно, дека сè е само миг во оваа бесконечна вселена.
Затоа и нè повикуваат да се отвориме кон светот, кон луѓето околу нас, да го прегрнеме новиот ден, со полни гради да го живееме единствениот и неповторлив кус век кој ни е подарен на земјава. Да се извлечеме од канџите на суровото секојдневие, да заборавиме на итаницата по пари, позиција, слава и задоволување на суетата и боси да зачекориме по земјата, отворени за мелодијата на природата што со текот на годините сме заборавиле да ја слушаме со своето битие.
Иако пишувани пред еден век, овие записи на срцето се сè уште нови и неповторливо свежи. Затоа младите ширум светот и денес со задоволство го читаат Тагоре и го сметаат за модерен автор кој им е близок по својот сензибилитет.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка