ГАВРАНОТ и други песни

100,00 ден.   Спореди

Премногу модерен за своето време, Едгар Алан По најмногу низ својата поезија го живеел сопственото проклетство, без религија и без традиција, според сопствената формула. Во сите негови песни се гледа ...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 100,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Премногу модерен за своето време, Едгар Алан По најмногу низ својата поезија го живеел сопственото проклетство, без религија и без традиција, според сопствената формула. Во сите негови песни се гледа дека бил поклоник на убавината и хармонијата, голем естет, човек за кого поезијата била вистински еликсир.
По тврдел дека песната, пред сè, мора да биде кратка, бидејќи и вознесението на поетот и возбудата на читателот се краткотрајни, и дека мора да биде поврзана со душата. Сите негови стихови едноставно се лепат за душата, која го сака убавото. А жедта на човекот за убавото е, всушност, жед за бесмртното. Затоа и остануваат бесмртни неговите песни Гавранот, анабел Ли, Духот на смртта, Сон, Тамерлан, За Ени, Елдорадо, Ѕвона...
96 стр., 12.5 Х 20 см., брош.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка
Сродни производи


Најпопуларни производи