Волшебник

150,00 ден.   Спореди

Краткиот роман Волшебник е последното дело што Набоков го напишал на руски јазик, пред заминувањето во Америка, каде што дефинитивно ќе прифати да пишува на англиски. Во него зборува за едно девојче к...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Моја Книга http://www.mojakniga.com.mk/   Детали 150,00 ден.

пред 9 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Краткиот роман Волшебник е последното дело што Набоков го напишал на руски јазик, пред заминувањето во Америка, каде што дефинитивно ќе прифати да пишува на англиски. Во него зборува за едно девојче кое станува предмет на педофилната имагинација и страст на еден постар човек. Според тоа, несомнено можеме да го сметаме за зачеток на романот Лолита.
Убедувајќи се во исправноста на своите чувства, нашиот јунак плете мрежа во која ќе го фати својот плен. Тој се жени со болната вдовица, за по нејзината смрт, како очув на нејзината ќерка, да добие целосно право над неа. Но не излегува сè така како што планирал. Не можејќи да се воздржи, станувајќи ì роб на својата страст, тој самиот ја забрзува сопствената пропаст...

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка