Византиската естетика и средновековниот живопис во Македонија од XI и XII век
Византиската естетика и средновековниот живопис во Македонија од XI и XII век

Византиската естетика и средновековниот живопис во Македонија од XI и XII век

390,00 ден.   Спореди

Темата на оваа студија е проследена низ нејзините два битни аспекта. Првиот им е посветен на разгледувањето, проучувањето и систематизирањето на византиската естетика во системот на вредности како едн...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 390,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Темата на оваа студија е проследена низ нејзините два битни аспекта. Првиот им е посветен на разгледувањето, проучувањето и систематизирањето на византиската естетика во системот на вредности како една од најзначајните појави на византиската култура.Вториот аспект е поконцизно дефиниран и е во тесна корелација со првиот. Тој се занимава со проучувањето на средновековната уметност во Македонија, попрецизно со живописот и со книжевноста како негови суштествени сегменти, кои, без сомнение, претставуваат консеквентен дел од општата византиска цивилизација како колективен историски опит на нејзините протагонисти.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка