Бранови
Бранови
Бранови

Бранови

390,00 ден.   Спореди

Бранови, објавен 1931 г. е најексперименталниот роман на Вирџинија Вулф. Пишуван е во форма на монолози на секој од ликовите. Монолозите се прекинати со делови во кои се избришани сите постојни границ...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 390,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Бранови, објавен 1931 г. е најексперименталниот роман на Вирџинија Вулф. Пишуван е во форма на монолози на секој од ликовите. Монолозите се прекинати со делови во кои се избришани сите постојни граници помеѓу прозата и поезијата.Романот го следи животот на нараторите од детството до средовечна возраст низ нивни наизменични излагања.Вирџинија Вулф е британска писателка која ја карактеризираат како најмодернистички книжевен автор на дваесеттиот век. Иако многумина ја сметаат за феминистка, малку е познато дека таа самата не ја сакала таквата класификација и повеќе сакала да ја карактеризираат како хуманист.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка