Бладањата на филозофите
Бладањата на филозофите

Бладањата на филозофите

350,00 ден.   Спореди

Книгата што е пред читателот навистина претставува еден монументален напор радикално да се пресмета со филозофијата, и тоа со нејзините највисоки претензии.Низ секое од вкупно 20 поглавја, Ал-Газали з...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 350,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Книгата што е пред читателот навистина претставува еден монументален напор радикално да се пресмета со филозофијата, и тоа со нејзините највисоки претензии.Низ секое од вкупно 20 поглавја, Ал-Газали зема на себе директно деструктивна задача, да ги побие сите темелни изведби, на сите клучни тврдења на филозофите.Само за илустрација:- тврдењето за вечноста на овој свет,- тврдењето за неговата бесконечност,- тврдењето за тоа дека Господ е создател на светот,- тврдењето дека докажале невозможност на постоење на два Бога,- тврдењето за случајноста на светот,- тврдењето за нужноста на светот,- тврдењето за постоењето на душата,- тврдењето за бесмрноста на душата,- тврдењето за невозможноста на реинкарнација...

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка