Апокрифи

Апокрифи

240,00 ден.   Спореди

Апокрифите се јавуваат како специфичен средновековен книжевен вид, присутен во сите средновековни книжевности, како и кај сите Јужни Словени.Самиот збор апокриф доаѓа од грчкиот јазик и во превод знач...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 240,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Апокрифите се јавуваат како специфичен средновековен книжевен вид, присутен во сите средновековни книжевности, како и кај сите Јужни Словени.Самиот збор апокриф доаѓа од грчкиот јазик и во превод значи: скриен, таен, лажен, обвиткан. Спорд тоа, за ваквите текстови во почетниот период од нивниот настанок се знаело дека се тајни, скриени списи, зошто се чувале на тајни и скриени места, недостапни за сите луѓе... Апокрифите ги зачнале во своите содржини бројните библиски настани, личности, особено оние за кои Библијата оскудно давала информации.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка