Ава Антониј

Ава Антониј

150,00 ден.   Спореди

Житието на Преп. Антониј бездруго е најпопуларното дело на Св. Атанасиј од Александрија. Тоа е првата вистинска хагиографија на еден монах-светител, и „првиот голем манифест на монашкиот идеал “.Ова к...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Табернакул http://www.tabernakul.com.mk   Детали 150,00 ден.

пред 6 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Житието на Преп. Антониј бездруго е најпопуларното дело на Св. Атанасиј од Александрија. Тоа е првата вистинска хагиографија на еден монах-светител, и „првиот голем манифест на монашкиот идеал “.Ова класично дело на духовниот живот, составено по барање на една монашка заедница, ќе стане едно од највлијателните и најраспространетите четива во историјата на христијанската литература. Популарноста и читаноста на ова дело не стивнува до денешен ден. Преведено е на сите големи современи европски јазици. Се надеваме дека и преводот на современ македонски јазик ќе го најде својот пат до македонскиот читател.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка